Yankı 40 Kırşehir Haber

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK OPERASYONU

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK OPERASYONU
4.049
30 Haziran 2020 - 17:24

Uyuşturucu ve uyuşturucudan sağlanan gelirleri önlemek amacıyla başlatılan “Bataklık Operasyonu” birçok ülkenin yanı sıra aralarında Kırşehir’in de bulunduğu 11 ilde gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakından takip ettiği ve basını bilgilendirdiği operasyon Türkiye’nin yanı sıra Hollanda, Belçika, İtalya, İngiltere, İspanya, Brezilya, Ekvador ve Peru’nun aralarında olduğu çok sayıda ülkede faaliyetleri olduğu belirlenen suç örgütünün, 1993 yılında bir gemide ele geçirilen 11 tonun üzerinde esrar ve 2 ton 500 kg baz morfin, 2000’li yıllarda ele geçirilen 140 kilogram eroin, 2012 yılında el konulan toplamda 18 tonun üzerindeki kokain, 2016 yılında bir gemide ele geçirilen 20 ton esrar ve ecstasy hap yakalanması olaylarının faili olduğu belirlendi.

Uzun süredir yürütülen ve uyuşturucuya karşı Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük operasyonu olarak değerlendirilen ve 6 şüpheli ile 3 şirketin incelenmesiyle başlayan soruşturmada ikisi örgüt lideri olan 94 şüpheli ve bu şüphelilerin bağlantılı olduğu 16 şirkete ulaşıldı.

Terör örgütü PKK ve FETÖ başta olmak üzere yasa dışı yapılanmaların gelirlerini kesmeye yönelik olarak 30 Haziran’da başlatılan ‘Bataklık Operasyonu’nda Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin ve Kırşehir’de eş zamanlı yakalama ve tespit işlemleri yapıldı.

Operasyonda, silahlı suç organizasyonun gelirlerini kuryeler kullanarak Türkiye’ye getirdiği belirlendi. Soruşturma sırasında bu yöntemle Türkiye’ye getirilmeye çalışılan toplam 953.5 bin İngiliz Sterlini ve 311.5 bin Danimarka Kronuna ele geçirildi. Operasyon sonucu çok sayıda lüks ev taşınmazlar, 7 kiralık kasa, 20 lüks araç, uyuşturucu madde ticaretinden kaynaklı olduğu belirlenen 52.5 milyon TL ile 1.3 milyon Amerikan Doları, örgüt lider ve yöneticilerinin tüm banka hesapları ve mal varlıklarına, örgütün bağlantılı olduğu 16 şirketin tüm banka hesapları ve mal varlıklarına el konulması isteniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.