Yankı 40 Kırşehir Haber

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN
23.066
29 Ekim 2020 - 11:14

Cumhuriyet Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Dün saat 13:00’te Atatürk Anıtına Çelenklerin Sunulması ile başlayan törenler, 29 Ekim Perşembe günü saat 10:00’da Valilik Binası önünde devam etti. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler uygulanarak düzenlenen Kutlama Törenine Vali İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, il protokolü, daire müdürleri ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Vali İbrahim Akın tarafından tebriklerin kabulü ile başlayan törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Sayın Valimiz Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milletimizin varını yoğunu ortaya koyarak binlerce şehit verme pahasına kazandığı eşsiz bir mücadelenin eseridir. Halkımızın bir kurtarıcı beklediği bu dönemde Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan Anadolu’ya geçerek İstiklal Mücadelesini başlatmışlardır. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle taçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde yeni Türk devletinin yönetim şekli belirlenmiş, Büyük ATATÜRK’ün “Türk Milletinin tabiatına ve şiarına en uygun yönetim şekli” olarak ifade ettiği Cumhuriyet ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milletimizin varını yoğunu ortaya koyarak binlerce şehit verme pahasına kazandığı eşsiz bir mücadelenin eseridir. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmanın, ülkemizin ve milletimizin geleceği için var gücümüzle çalışmanın, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmanın her Türk evladının asli görevidir. Bu toprakların sahipleri olarak bizler, ülkemizin hedefleri doğrultusunda yarının daha güçlü, daha huzurlu, daha müreffeh Türkiye’sini elbirliğiyle inşa etmek için çalışmaya devam edeceğiz. Şartlar ne olursa olsun içte ve dışta ülkemizi bölmek ve milletimizin huzurunu bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

Kurumlara ait Araç Konvoyu Geçişi ile buradaki program sona ererken sona ererken saat 19:00’da Fener Alayı ve Işık Gösterisi düzenlenecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.