Yankı 40 Kırşehir Haber

CUMA VE KANDİL’DE CAMİLER KAPALI

CUMA VE KANDİL’DE CAMİLER KAPALI
1.723
20 Mart 2020 - 9:30

Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde alınacak yeni tedbirlerini açıklayarak, koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı Cuma günü ve Kandil gecesinde cami ve mescitlerin kapalı tutulacağını ve Cuma namazı için sala okunmayacağını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda, koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı Cuma namazı ile vakit namazlarının cemaatle kılınmaması hususunda alınan kararla ilgili oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için alınacak yeni tedbirler bildirildi. Yazıda; İslam’ın ana gayelerinden birinin insanın can güvenliğini sağlamak olduğu ve İslam hukukunda, zararı önlemek fayda sağlamaktan daha önemlidir, temel ilkesine dikkat çekildi.

“Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur.” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda, bazı kişilerin, vatandaşlarımızın dini hassasiyetlerini istismar ederek camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği belirtilerek, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler sona erinceye kadar ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kuran kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dâhil olmak üzere Cuma günü ve Kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağı ve Cuma namazı için sala okunmayacağı bildirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.