Yankı 40 Kırşehir Haber

ÇİFTÇİYE TOHUM DESTEĞİ

ÇİFTÇİYE TOHUM DESTEĞİ
1.501
08 Nisan 2020 - 11:35

Tarım ve Orman Bakanlığı, aralarında Kırşehir’in de bulunduğu 21 ilde çiftçilere % 75 hibeli tohum desteği sağlayacağını duyurdu.

Ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programını” başlattıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz.” dedi.

COVİT-19 salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın önümüzdeki dönem için büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakan Pakdemirli; “Bu doğrultuda bakanlık olarak tedbirler almaya devam ediyoruz. Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı ile ülkemiz için, hububat, baklagiller ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün çeşidi bilgilerinin toplandığını belirten Bakan Pakdemirli, “Uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin % 75’i hibe, % 25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacak. Mevsim itibari ile öncelikli olarak ekilişinin yapılması gereken ürünlerin tohumlarının üreticilere dağıtımını 21 ilde başlattık. Ekimi yapılacak ürünler ise buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olarak belirlendi.” değerlendirmesinde bulundu.

Proje kapsamına alınan iller ise şöyle: Kırşehir, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.