Yankı 40 Kırşehir Haber

CEVİZ ÜRETİCİLERİNE UYARI

CEVİZ ÜRETİCİLERİNE UYARI
5.090
07 Ekim 2020 - 14:05

Ceviz Üreticilerine Uyarı
Ekim ayının girmesiyle birlikte hız kazanan ceviz hasadı sırasında meydana gelebilecek ağaçtan düşme olaylarına karşı üreticiler uyarıldı.

Başta ceviziyle ünlü Kaman bölgesi olmak üzere yöremizde ceviz hasadına başlandı. Önemli bir gelir kaynağı olan ceviz hasadında geçtiğimiz yılın aksine bu sezon yüksek rekolte bekleniyor. Başta Kızılırmak ve Hirfanlı Baraj bölgesi olmak üzere Eylül ayı itibariyle başlayan ceviz hasadı Ekim ayının girmesiyle hız kazanırken ağaçtan düşme olayları da yaşanmaya başladı.

Ceviz hasadı döneminde bilindik geleneksel yöntemlerle hasat yapıldığını belirten uzmanlar; “Genelde yöremizde ‘sırık’ olarak tabir edilen çubuklarla ceviz çırpılırken ağaçlarda kalan ürünü almak üzere birçok üretici ağaca çıkıyor. Diğer türlere göre oldukça yüksek ve kırılgan olan ceviz ağacının dallarının kırılması sonucu birçok düşme olayı yaşanıyor. Bu kazalarda birçok vatandaşımız ağır şekilde yaralanırken ölümle sonuçlanan vakalara dahi rastlanıyor. İstenmeyen kazaların yaşanmaması için üreticilerimizin çok dikkatli olması gerekir.” uyarısında bulunuyorlar.

Başta Kaman ilçesi olmak üzere ilimiz genelinde nitelikli ceviz bahçeleri her geçen yıl artarken bu yıl ilimiz genelinde 3 bin ton ceviz rekoltesi bekleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.