Yankı 40 Kırşehir Haber

ÇEMAŞ ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN SAĞLAYACAK

ÇEMAŞ ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN SAĞLAYACAK
4.555
08 Temmuz 2020 - 16:25

İlimizdeki en önemli sanayi kuruluşlarından birisi olan Çemaş Döküm Sanayi enerji ihtiyacını kuracağı güneş santrali ile sağlamak için 5,9 MW gücün güneş enerjisi santrali kurma çalışmalarını sürdürüyor.

Işıklar Holding bünyesinde faaliyetine devam eden Çemaş Döküm Sanayi üretim maliyeti üzerindeki en büyük girdi kalemini oluşturan elektrik ihtiyacını kuracağı güneş enerjisi santralinde sağlamak için çalışmalarına hız verdi.

Çemaş hisse senetlerinin borsada işlem görmesi nedeniyle Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) şirket yetkililerince yapılan açıklamada; “Şirketimiz tarafından fabrikamızın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayarak tasarruf sağlamak amacıyla planlanan 5,9 MW kurulu gücündeki güneş enerji santralinin kapasite artışına ilişkin, çevresel etki değerlendirmesi Kırşehir Valiliğince yapılmıştır. Valilikçe verilen kararda ÇED açısından şartların uygun olduğu değerlendirilerek santralin kurulacağı Kırşehir Merkez ilçesi Özbağ Kasabası Erevik Mahallesindeki alan üzerinde yapılacak herhangi bir işlem bulunmadığı tarafımıza bildirilmiştir. Bu karar sonunda enerji santralinin inşaatının başlamasına mani bir hal kalmamıştır.” denildi.

1976 yılında çimento ve madencilik sektörüne öğütme elemanları üretmek üzere kurulan fabrika 1995 yılından itibaren Işıklar Holding bünyesine katılarak uluslararası kalitede başta otomotiv olmak üzere beyaz eşya ve çeşitli makine sektörüne parça üretmektedir. Her geçen gün teknolojisini ve ürün çeşidini arttıran Çemaş Döküm Sanayi ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı piyasasına sunmaktadır. İlimizin en önemli sanayi kuruluşlarından birisi olan Çemaş ülke ekonomisinin yanı sıra istihdama da büyük katkı sağlamaktadır.

Yankı40 Haber olarak, Kırşehir’in öncü kuruluşlarından olan Cemaş Döküm Sanayi yetkililerini örnek yatırımları için kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.