Yankı 40 Kırşehir Haber

ÇAKAR KULLANIMINA SON!

ÇAKAR KULLANIMINA SON!
534
24 Eylül 2019 - 17:15

İçişleri Bakanlığı trafikte yetkisiz çakar kullanımının önüne geçmek için genelge yayımladı. Genelgeye göre kamudan başlayarak özel araç sürücüleri dahil olmak üzere yetkisiz çakar kullanımı 01 Kasım 2019 tarihinden itibaren yasaklanacak.

01 Kasım tarihinden itibaren kamuda, özellikle Belediye Başkanları başta olmak üzere çakar kullanımının yoğun olduğu mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyecek.

Bu uygulama ile İçişleri Bakanlığı Trafikte çakar kullanarak sanki ayrıcalıklı bir sınıf varmış gibi bir algıya neden olan usulsüz emniyet şeridi kullanarak trafik kurallarına uymadan kendilerine geçiş üstünlüğü sağlayanlara cezai işlem uygulanacak.

Çok yaygın olan çakar kullanımı kurallara uyan sade vatandaşların tepkisini çekerken bu uygulamaya son vermek için daha önce yapılan denetimler yetersiz kalmıştı. Başta belediye başkanları olmak üzere üst düzey kamu görevlileri nüfuzunun arkasına saklanarak haksız şekilde çakar kullanmaya devam ediyordu. Bu suistimalin önlenmesi ve bu konuda daha etkin denetimler gerçekleştirilmesi amacıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine İçişleri Bakanlığınca hazırlanan “Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleriyle Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” Bakan Süleyman Soylu imzasıyla yayımlandı.

Yayımlanan usul ve esaslar ile hangi araçların geçiş üstünlüğüne sahip olacağı, hangi şartlar oluştuğunda bu hakkın kullanılabileceği, yetkisiz kullanılması halinde ise uygulanacak yaptırımlar ile ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin ne şekilde olacağı net bir şekilde düzenlendi.

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 01 Kasım 2019 tarihinden itibaren, tüm trafik birimleri etkin bir denetime başlayacak.  Belirtilen şartları sağlamayan tüm araçlara, araç sürücülerine ilişkin mevzuatta belirtilen idari yaptırımlar uygulanacak. Belirlenen esaslara uymadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilecek. Bununla birlikte yetkisiz sistemlerin kullanılmasına müsaade eden kamu görevlileri hakkında da gerekli işlemler tesis edilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.