Yankı 40 Kırşehir Haber

BÜYÜK USTALARIN İSİMLERİ İLK TÜRK MÛSİKÎSİ ATLASINDA

BÜYÜK USTALARIN İSİMLERİ İLK TÜRK MÛSİKÎSİ ATLASINDA
662
09 Ağustos 2019 - 10:22

Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi (YTSAM) tarafından hazırlanan 4 ciltlik ve toplamda 2440 sayfalık “Türk Mûsikîsi Atlası” adlı eser okuyucuları ile buluştu.

Alanında uzmanlarının yazdığı 138 makale ile en eski dönemlerden günümüze Türk müzik tarihini çok geniş bir coğrafi bakış açısı sunan ve İslamiyet’ten Önce Türklerde Mûsikî, Türk Dünyasında Mûsikî, Türk Mûsikîsi Araştırmaları, Türkiye’de Müzikoloji gibi birçok bilgiyi barındıran Türk Mûsikîsi Atlası içerisinde bozlak ustası Muharrem Ertaş ve Halk ozanı Neşet Ertaş’ı da unutmadı.

Türk halk müziğine “Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri”, “Kırat Bozlağı”, “Aldı Dert Beni”, ” Yağmur Yağdı Yine Bulandı Hava”, “Şu Yalan Dünyadan Usandım”, “Ağ Ellerin Sala Sala Gelen Yar”, “Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber”, “Gönül Ne Gezersin”, “Kısmet Kalktı Şu Ellerde Durulmaz” gibi birçok türkü ve bozlağı kazandıran Muharrem Ertaş’ın ismi Türk Mûsikîsi Atlası içerisinde yerini aldı.

Türk kültürünün en önemli yapıtaşlarından olan müzik; Türk kültür tarihi incelendiğinde, doğumdan ölüme, düğünden savaşa kadar hayatın hemen hemen her döneminde müzikle karşılaşılır. Bebekler ninnilerle, çocuklar şarkılarla büyür; al yazmalı gelin de, al bayraklı asker de türkülerle uğurlanır. Savaşta kös vuruşları kalp atışına dönüşür, orduyu bir sel gibi coşturur; tekkede ney sedaları nura dönüşür, yolunu arayan ruhlara bir ışık olur.

Türk mûsikî tarihinin kronolojik gelişimi, Türk mûsikîsi çalgıları, Türk mûsikîsi nazariyatı, Türk dünyasında mûsikî, Türk askerî mûsikîsi, Türkiye’de müzikoloji, Türk halk mûsikîsi araştırmaları, Türk mûsikîsi eğitimi, mûsiki ile tedavi, Türk mûsikîsi bestekârları, nazariyatçıları ve yorumcuları, Türk dini mûsikîsi bölümlerinden oluşan Türk Mûsikîsi Atlası, alanında yapılmış olan en kapsamlı çalışmadır. Barındırdığı bölümler ile Türkiye’de ve dünyada bu derinliğe inilebilmiş ilk eser olma özelliğini göstermektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.