Yankı 40 Kırşehir Haber

BULAMAÇLI VE MAHMUTLU TURİZM MERKEZİ KAPSAMINDA ÇIKARILDI

BULAMAÇLI VE MAHMUTLU TURİZM MERKEZİ KAPSAMINDA ÇIKARILDI
579
17 Eylül 2019 - 15:31

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Çiçekdağı ilçemiz sınırları içerisindeki Bulamaçlı ve Mahmutlu Termal alanları Termal Turizm Merkezi kapsamından çıkarıldı.

Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesini kapsayan Cumhurbaşkanı kararı 13 Eylül 2019 tarih ve 30887 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. İlimizde daha önce bu kapsamda bulunan Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi ile Terme-Karakurt Termal Turizm Merkezleri sınırları değişerek listedeki yerini korurken Bulamaçlı ve Mahmutlu Termal alanları Termal Turizm Merkezi kapsamından çıkarıldı.

Bu karara göre ülkemiz genelinde 30 Turizm Merkezi ile 5 Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi iptal edilirken, 31 Turizm Merkezi ile 10 Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin sınırları yeniden belirlendi.

30 bölgenin Turizm Merkezi kapsamında çıkarıldığı listede Kırşehir Çiçekdağı Bulamaçlı-Mahmutlu Termal alanları da yer aldı. Çiçekdağı merkezindeki Bulamaçlı kaplıcasında İl Özel İdaresine ait vasıfsız termal tesis bölge halkı tarafından kullanılırken Mahmutlu bölgesinde herhangi bir tesis bulunmuyordu. Mahmutlu bölgesindeki tesislerin yıllar önce yıkılması nedeniyle bölge termal seracılığa açılmıştı. Mahmutlu bölgesinde halen Yiğit Seracılığa ait son teknolojinin kullanıldığı modern termal seracılık tesisi üretim yapıyor.

Öte yandan, Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi ile Terme-Karakurt Termal Turizm Merkezi listede sınırları yeniden belirlenen alanlar arasında yerini korudu. Bu kararla ilimizde 3 olan turizm bölgesi sayısı ikiye inmiş oldu. Bulamaçlı-Mahmutlu Termal alanlarının turizm bölgesi kapsamında çıkarılması, başta sağlık turizmi olmak üzere bölgede yapılacak turizm yatırımlarında müteşebbislere sağlanan önemli avantajlardan mahrum kalması anlamına geliyor. Bölgenin Turizm Bölgesi kapsamında çıkarılması ilçe halkı tarafından üzüntü ile karşılandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.