Yankı 40 Kırşehir Haber

BOZLAK MÜZİĞİNE UNESCO ONAYI

BOZLAK MÜZİĞİNE UNESCO ONAYI
675
31 Ekim 2019 - 16:15

İlimiz ile özdeşleşen bozlak türküleri Kırşehir’in UNESCO tarafından müzik alanında Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil edilmesini sağladı.

Konuyla ilgili Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan alınan bilgilere göre, kurumların el birliği ile yaptığı çalışmalar sonucunda Kırşehir’in Müzik Kenti olduğunun UNESCO tarafından onaylandığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada; “Kırşehir Belediyesince hazırlanan ve Kırşehir Valiliği ile Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Müzik Şehri Projesi geçtiğimiz Haziran ayı sonunda UNESCO’nun ilgili birimine ulaştırılmıştır. Projede Kırşehir’in özellikle bir abdal müziği olan Bozlak kültürü üzerinde durulmuş ve Kırşehir’in bu alanda sahip olduğu eserler ile yetiştirdiği ustalar detaylı olarak anlatılarak Kırşehir’in müzik alanında Yaratıcı Şehirler Ağına alınması talep edilmiştir. Yapılan değerlendirmede başvurumuz kabul görerek Kırşehir Türkiye’de UNESCO tarafından müzik alanında Yaratıcı Şehirler Ağına kabul edilmiştir,” denildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, başvurunun kabulü ile Kırşehir’in başta müzik olmak üzere her alanda daha tanınır konuma geleceğini belirtirken Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da, alınan bu karar ile Kırşehir müziği ve kültürünün UNESCO tarafından tescillendiğini dile getirdi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.