Yankı 40 Kırşehir Haber

BOZKIRIN TEZENESİ MÜZİKLİ SÖYLEŞİYLE ANILDI

BOZKIRIN TEZENESİ MÜZİKLİ SÖYLEŞİYLE ANILDI
6.245
28 Eylül 2020 - 11:09

Bozkırın Tezenesi olarak bilinen büyük bozlak ustası Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında düzenlenen müzikli söyleşiyle anıldı.

Kırşehir Belediyesince hazırlanan etkinlikler kapsamında Neşet Ertaş’ın kabri ziyaret edilerek dualar okundu. Aynı gün akşam Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen program öncesinde Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Resim Sergisinin açılışı yapıldı.

Saat 19.00’da başlayan program konuşan Vali İbrahim Akın, abdallık geleneğinin en önemli temsilcisi, bozlak ve türkülerin usta yorumcusu Neşet Ertaş’ın müziğe ömrünü adadığını, sesi, sazı ve mütevazı duruşu ile insana verdiği değerle halkın büyük sevgisini kazandığını söyledi.

Anadolu insanın sevicisini, acısını dile getirmesi ve duygularına tercüman olması nedeniyle de birçok insanın onun müziğinde kendinden parça bulduğunu belirten Vali İbrahim Akın; “Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına müzik dalında dahil olmasında Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş’ın büyük payı vardır. Bu da Neşet Ertaş’ın doğup büyüdüğü bu topraklarda ne denli özdeşleştiğinin, ilimizin ve kültürümüzün tanıtımına ne denli katkı sağladığının en güzel ispatıdır. İnanıyorum ki Neşet Ertaş, hayat verdiği bozlak ve türkülerle milletimizin gönlünde sonsuz kadar yaşayacak, kültürümüze vermiş olduğu hizmetler hiçbir zaman unutulmayacaktır.” dedi.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da yaptığı konuşmada, Neşet Ertaş’ın babasından aldığı emaneti, kültürü, evrensel düzeye çıkarmayı başardığını söyledi. Kırşehir’in Anadolu abdallık geleneğinin merkezi olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu; “Neşet Ertaş, sözleri, türküleri ve bozlaklarıyla sonsuza kadar yaşayacaktır.” dedi.
Gürsel Seçilmiş’in sunumu ve Adnan Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahaddin Bekki ve yazar Halit Mutlu abdallık geleneği ile Neşet Ertaş’ın hayatından örnekler sundu.

Program, Kırşehirli ustalardan ve Neşet Ertaş’ın akrabaları olan Burhan ve Birol Ertaş ile Adem Göçer ve Emre Altaş’ın sevilen bozlak ve türküleri seslendirmeleri ile sona erdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.