Yankı 40 Kırşehir Haber

BERBER VE KUAFÖRLER AÇILIYOR

BERBER VE KUAFÖRLER AÇILIYOR
1.237
08 Mayıs 2020 - 10:55

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla ülke genelinde hizmeti durdurulan Berber, Kuaför ve Güzellik Salonları yeniden hizmet vermeye başlıyor.

Ülkemiz genelinde Koronavirüs salgınının yayılımının azalma göstermesi nedeniyle uygulamadaki bazı kısıtlamalara esneklik getiriliyor. Alınan kararlarla 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlar ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma kısıtlaması kısmi olarak esnetildi.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlar 10 Mayıs Pazar günü 11.00-15.00 saatleri arasında maske takmak suretiyle kısa yürüyüş yapabilecekken, 14 yaş altındakiler 13 Mayıs, 20-15 yaş arasındakiler ise 15 Mayıs günü 11.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. Sokağa çıkanların mutlaka maske takması ve sosyal mesafe kurallarına uyması gerekiyor.

Öte yandan alış-veriş merkezleri, Pazar yerlerinde satılan emtiaların satışı gibi kısıtlamaların yanı sıra berber, kuaför ve güzellik salonlarına getirilen hizmet kısıtlamaları da 11 Mayıs itibariyle sona eriyor.

Belli şartlara uyarak 11 Mayıs günü itibariyle yeniden hizmet vermeye başlayacak berber, kuaför ve güzellik salonu gibi iş yerlerinin faaliyetleri 21 Mart 2020 tarihi itibariyle geçici süreliğine durdurulmuştu.

Şimdi ise Berber, güzellik salonu ve kuaförler, 09.00 – 21.00 saatleri arasında randevu sistemiyle müşteri kabul edebilecekler. İş yerlerinde aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul
edilmeyecek, Randevularda kayma olması durumunda işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilerek herhangi bir ikram yapılmayacak.

İşyerinde çalışanların ve müşterilerin mutlaka maske kullanmaları gerekirken koltuk ve temas edilen yerler her müşteri kabulünde dezenfekte edilecek. Eldiven kullanmanın mecburi olduğu berber ve kuaförlerde ense fırçası da kullanılamayacak.

Tek kullanımlık havlu, önlük gibi malzemelerin tercih edileceği hizmet sırasında isteyen müşteri kendi malzemesini kendisi getirebilecek. Jilet ya da ustura ile sakal tıraşının yanı sıra bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı ve makyaj yapılamayacak.

İçişleri Bakanlığının genelgesine istinaden ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karar gereği kurallara uymayanlara ihlalin durumuna göre adli veya idari ceza uygulanacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.