Yankı 40 Kırşehir Haber

BASIN İLAN KURUMUNDAN BASINA DESTEK

BASIN İLAN KURUMUNDAN BASINA DESTEK
1.515
24 Mart 2020 - 11:02

Basın İlan Kurumu, Koronavirüs nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntıdan en çok etkilenen sektörlerden birisi olan basın kuruluşlarını desteklemek amacıyla bir dizi tedbirler aldı.

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunun 23 Mart günü (dün) yaptığı toplantıda basının bir nebze rahatlatılması amacıyla alınan kararlar şöyle açıklandı.

Şube Müdürlüklerinin görev alanındaki merkez ve ilçelerde yayımlanan gazetelerin ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar ilgili Şube Müdürlüklerine haftalık periyotlarla gönderilmelerine imkân sağlanacak. Kısa çalışma ödeneği kapsamında gazetelerin kadrosunda görev yapan fikir işçileri, İŞKUR Müdürlüklerinin izni ölçüsünde gazetelerin asgari kadrosunda tam ve eksiksiz olarak çalışmış kabul edilecek. Gazetelerden ilgili mevzuat uyarınca aranılan fiili satış adedine (baskı-bayi-abone vs.) ilişkin düşüşlerin mücbir sebep kapsamında değerlendirileceği kararlaştırıldı.

En önemli kararlardan birisi olarak, “Kurum görev alanında bulunan ilan dağıtım yerlerinde en az iki gazetenin yayımlanması kaydıyla, aynı yayın yerindeki resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerin, aralarında yazılı olarak yaptıkları mutabakat doğrultusunda dönüşümlü yayın yapmalarına imkân sağlanacaktır.  Buna ilişkin bilgilendirme ayrıca Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri tarafından duyurulacaktır.” şeklinde alınan madde dikkat çekti. Ancak, bu kararın resmi ilanların Valiliklerce yapılan illeri kapsamaması şaşkınlık yarattı.

Gazeteler hakkında daha önce alınan Genel Müdürlük kararlarıyla belirlenen mahsup uygulamalarının 23 Mart 2020 Pazartesi günü itibarıyla durdurulmasını içeren Yönetim Kurulu Kararlarında kurumdan borç para alacak meslek kuruluşlarının başvurusunun uzatılması ve borç alan gazetecilerin borçlarının üç ay süreyle ertelenmesi gibi düzenlemeler yapıldı.

Ayrıca Yönetim Kurulu kararında; “COVID-19 (Koronavirüs) salgınıyla mücadelede halkımızın doğru bilgilendirilmesi için risk alarak habercilik yapan gazetecilerimize ve basın kuruluşlarımıza aldığımız kararlarla destek olmaya çalıştığımız bu süreçte, sahada haber peşinde koşan gazetecilerimize görevlerinde kolaylık diliyor, acil haber kadroları dışında basın mensuplarımızın da gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları için aldığımız destek kararları doğrultusunda duyarlılık bekliyoruz.” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.