Yankı 40 Kırşehir Haber

ATAMIZIN KIRŞEHİR’E GELİŞİNİN 100. YILDÖNÜMÜ

ATAMIZIN KIRŞEHİR’E GELİŞİNİN 100. YILDÖNÜMÜ
636
25 Aralık 2019 - 9:22
Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki Temsil Heyetinin Kırşehir’e gelişlerinin 100. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından Kılıçlı Köprüsünden başlayıp Atatürk’ün Kırşehir’de karşılandığı yer olan Gazi Parkına kadar devam eden kortej yürüyüşü düzenlendi.
Kortejin ardından Gazi Parkında, İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali İbrahim Akın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki Temsil Heyetinin Ankara’ya ilerleyişindeki önemli duraklarından birisi olan Kırşehir’in, milli mücadelemizin önderi için büyük bir umut kaynağı olduğunu söyledi.
Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyetinin Kırşehir’de halkın büyük sevgi ve desteğini gördüğünü belirten Vali İbrahim Akın, “Temsil Heyeti, milli mücadelenin merkezi olarak kabul edilen Ankara’ya doğru ilerleyişini sürdürürken yol güzergâhındaki şehirlerde de temaslarını sürdürmüştür. 21 Aralık 1919 tarihinde Mucur’a, 24 Aralık günü Kırşehir’e, 25 Aralık günü de Kaman’a gelen Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Kırşehir ve ilçelerinde coşku ile karşılanmışlardır. Kırşehirliler, Kurtuluş Savaşı’na gerek askeri, gerek malî olarak büyük katkıda bulunmuşlardır. Nitekim milletimizin vatanın kurtuluşu için gösterdiği bunca çaba boşa çıkmamış ve milli mücadele Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştır. Zaferlerin kazanılmasında elbette tüm milletimizin olduğu gibi siz değerli Kırşehirlilerin de Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına verdiği desteğin büyük payı vardır. Hiç şüphe yok ki Kırşehirliler, aradan tam bir asır geçmesine rağmen, bu tarihi günün gururunu ve heyecanını bugün de ziyadesiyle yaşamaktadırlar.”
Kırşehirlilerin o günkü heyecanı bugün de yüreğinde taşıdığını dile getiren Vali İbrahim Akın; “Kırşehirliler olarak bizler de ecdadımızın vatanımız için yaptığı fedakârlığı asla unutmayacak, ülkemizi her alanda daha yükseklere taşımak için çaba göstereceğiz.” şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da konuşmasında, “Kırşehirliler olarak, 100 yıl boyunca her 24 Aralık günü, Anadolu’ya bir umut ışığı olarak doğan Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu yaşıyor, Kırşehir halkının büyük bir özveri ile verdikleri vatan mücadelesini bir kez daha saygıyla yâd ediyoruz.” dedi.
Şiirlerin yanı sıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defterine yazdığı metin ile Kırşehirli gençlerin Ata’ya Cevabının okunduğu programda Atatürk Koşusunda dereceye girenlere ödülleri verildi.
Gazi Mustafa Kemal ve Temsil Heyetinin İlimize Gelişinin 100. Yıldönümü’ etkinlikleri Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde ‘Atatürk’ konulu resim sergisinin gezilmesi, Tarih Öğretmeni Temel Recai Yağmur tarafından verilen konferans ve Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirilmesi ile sona erdi.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.