Yankı 40 Kırşehir Haber

ANADOLU LİSESİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK

ANADOLU LİSESİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK
1.008
28 Şubat 2020 - 19:35

Anadolu Liselerine girişte sınavı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı, tüm illerde en az bir Anadolu Lisesinin sınavla öğrenci alması yönünde karar aldı.

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okullar arasında Kırşehir’in de bulunduğu 21 ildeki Anadolu Lisesinin de dâhil edilmesini kararlaştırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl bazı illerde, tarihi niteliğe sahip liseleri sınavla öğrenci alan okul kapsamına almıştı. Ancak geçen yıl LGS yerleştirmelerinde, aralarında Kırşehir’inde bulunduğu bazı illerde sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesinin bulunmaması, özellikle eğitimde çok iyi düzeyde olan Kırşehir kamuoyunda büyük eleştiri almıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, geçen yıl her ilde tarihi liseleri mümkün olduğunca sınavlı okul kapsamına aldıklarını ancak 21 il kaldığını ifade etti. Bu illeri de kapsama aldıklarını söyleyen Mahmut Özer; “Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Ordu, Rize, Sinop, Tunceli ve Yalova’da merkez ve ilçelerde sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesi yoktu. Bu 21 ilimizde de artık bir Anadolu Lisemiz sınavla öğrenci alacak. Böylece 81 ilde de sınavla öğrenci alacak en az bir Anadolu Lisesi olacak,” şeklinde konuştu.

Amaçlarının, sınavla öğrenci alan okul sayısını artırmak değil sınavla öğrenci alan liselere her ilde rahat bir şekilde ulaşılmasını sağlamak olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Özer; “Sınavla öğrenci alan okulların tüm yurt sathında dengeli dağılımını önemsiyoruz. Bununla birlikte, tüm illerimizde sınavsız okulların kalitesini artırmak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.