Yankı 40 Kırşehir Haber

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI
5.943
14 Eylül 2020 - 15:52

Sosyal hayatımızı düzenleyen Ahilik felsefesini yaşatmak ve kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi anmak amacıyla düzenlenen “Ahilik Haftası” etkinleri başladı.

Kaleden Top Atışı ve esnaf derneklerinin Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başlayan etkinliklerde Ahi Evran-ı Veli’nin Türbesi ziyaret edildi. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde hazırlanan Sergilerin gezilmesinden sonra Haftanın Programına geçildi.

Programa Vali İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf – Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, il protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Vali İbrahim Akın, Türk Milleti’nin en önemli kültürel değerlerinden birisi olan Ahilik geleneğini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak üzere Ahilik etkinliklerinin düzenlendiğini söyledi.
Kırşehir’de yeşeren ve tarihi süreç içinde tüm Anadolu’ya yayılan önemli kültür değerlerimizden birisinin Ahilik geleneği olduğunu belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Dünya tarihinin en önemli olaylarından birisi şüphesiz Malazgirt Zaferi ile birlikte Anadolu kapılarının Türklere açılması ve milletimizin akın akın bu toprakları yurt edinmeye başlamasıdır. İşte bu süreçte Kırşehir, Anadolu topraklarının tam bir Türk Yurdu olmasını sağlayan erenlerin buluşma noktası olmuştur. Tüm insanlığa örnek olacak ticari, ahlaki ve sosyal öğretileri içinde barındıran Ahilik geleneği, esnaf ve zanaatkârları örgütleyerek ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite-kontrol, standartlaşma, tüketici hakları, arabuluculuk gibi birçok kavramı asırlar öncesinden bu topraklarda hayata geçirmiştir. Toplumun ileri geleni, aydını ve önderi diyebileceğimiz Ahilerin iş ve sosyal hayattaki davranışları hep güzel ahlak üzerine kurulmuştur. Zira kaynağını İslami değerlerden alan Ahiliğin temel felsefesinde teşkilat üyelerinin ahlaklı, yardımsever, doğru, güvenilir, işinin erbabı ve cömert olması beklenmiştir. Bununla birlikte çıraklıktan ustalığa yükselişte mesleki ehliyet ve liyakat olmazsa olmaz bir koşuldur. Tüm bunlar asırlar boyunca sorunsuz ve huzurlu bir toplum yapısının oluşmasına katkıda bulunmuştur.” dedi.

Milletvekilimiz Mustafa Kendirli ile Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf-Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk’ün de birer konuşma yaptığı program, iki yıl önce hakkın rahmetine kavuşan Ahiliğin tanıtımına ömrünü adamış Ahi Baba Mustafa Karagüllü Sokağı ve Cacabey Meydanındaki Ahiler Sağlık Çadırının açılışı ile devam etti.

Ahilik etkinlikleri Ticaret Bakanlığı koordinesinde hazırlanan program çerçevesinde hafta süresince devam edecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.