Yankı 40 Kırşehir Haber

19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI
489
19 Mayıs 2019 - 16:50

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

İlk olarak gençlerimiz Vali İbrahim Akın’ı makamında ziyaret ettiler. Vali Akın, üzerlerinde her bir şehidimizin ismi yazılı tişörtler olan gençlerimizin tebriklerini kabul etti. Ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce Atatürk Anıtına Çelenk sunuldu ve Askerlik Şubesi önünden başlayarak Cacabey Meydanına kadar devam eden kortej yürüyüşü düzenlendi.

Cacabey Meydanında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programa Vali Akın, Milletvekillerimiz Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, il protokolü, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda vatandaşımız ve öğrenciler katıldı.

Mehteran Bölüğünün gösterisinin ardından günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin, “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturmuş olduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının yıldönümü. Bu güç ve manevi değerler hiçbir millette yoktur. Bizlere düşen, ecdadımızın bizlere bıraktığı bu izleri en iyi şekilde ileri götürmek, onlara layık bir nesil olarak hayatımıza devam etmektir. Mazlum ülkelerin sığınağı Türkiye’dir. Mazlum milletlerin sömürgeci güçlere karşı sığındığı tek ülke Türkiye değil midir? 15 Temmuz’da destan yazan bir yiğit Ömer Halis Demir, yeniden bir dönüşümü sağlamadı mı? Bunun örnekleri, vatanımızın her köşesinde yetişen binlerce gencimiz olacaktır. Köklü bir medeniyete sahip olmanın bedeli de ağırdır. Tarihin en iyi örneği olan millet olmanın kıymetini bilmek zorundayız. Eğitimde marka kent olduğumuz herkesçe bilinmekte. Sporda da marka olma yolunda hızla ilerleyen bir Kırşehir var. Çeşitli branşlarda yapılan müsabakalarda büyük başarılar elde etmekteyiz. Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi bu mübarek Ramazan ayında rahmetle anıyor, bayramınızı tebrik ediyorum.” dedi.

Gençlerin aynı zamanda işaret dilini de kullanarak Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuduğu program, halk oyunları ve ardından sportif gösterilerle devam etti.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle açıklamada bulunan Vali Akın, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşundaki en önemli olaylardan birisi de şüphesiz Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak bağımsızlık meşalesini yakmasıdır. İşte Milli Mücadelemizin ilk kıvılcımı olan bu tarihin 100. Yıldönümünde milletçe 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı büyük bir gurur ve heyecanla kutluyoruz.
Verilen eşsiz mücadeleler sonucunda kurulan Türk devleti, her geçen gün gelişmiş ve güçlenerek güçlü devletler arasındaki yerini almıştır. Millet olarak hedefimiz, ebediyen hür ve bağımsız olarak yaşamaktır. Bundan dolayıdır ki, günümüzde de kahraman vatan evlatları devletimizin bekası için şehitlik ya da gazilik mertebesine ulaşmaya devam etmektedir.
Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, ülkemizi yarınlara taşıyacak olanlar genç nesillerdir. Gençlik, bir milletin geleceğidir. Genç nesillerin en iyi şekilde yetişmesine önem veren, onları ahlaklı, bilgili ve bilinçli kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler geleceğe güvenle bakabilirler.
Bu kutlu yolda devletimiz, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de gençlerimizin bedenen, ruhen ve fikren gelişimi için her türlü desteği sunmaya devam edecektir. Tüm gençlerimizin de devletimizin bu beklentisini boşa çıkarmayacağına ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağına olan inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.” sözlerine yer verdi

Milli Mücadelenin 100. Yılı kutlama programı, Ecdada Mektup ve spor branşlarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren katılımcılara Vali Akın ve diğer protokol tarafından çeşitli ödüller verilmesi ile sona erdi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri, Cacabey Meydanında akşam saat 19:19’da Dünya Atabarı Oynuyor projesi kapsamında gençlerin gösterisi ile devam edecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.